Chmielewscy Inwestycje logo
Wnętrza

Śląski dom w Zabrzu

Funkcjonalizm, beton i czerń.

Bryła domu została ukształtowana w taki sposób, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie daje niewielka, podłużna parcela zlokalizowana w jednej z dzielnic Zabrza. Budynek nawiązuje do typowo śląskiego charakteru otaczającej zabudowy poprzez, prostotę i czytelność bryły oraz zastosowanie industrialnych materiałów: betonu, stali i szkła. Układ budynku jest bardzo prosty, został podzielony na 3 strefy: strefę dzienną i strefę pomocniczą na parterze oraz prywatną strefą nocną na piętrze. Wewnątrz budynku pozostawiono nieotynkowane żelbetowe stropy oraz słupy, które nadają wnętrzu industrialnego charakteru.


Ze względu na małą powierzchnię działki zarówno na poziomie parteru jak i piętra zaprojektowano duże tarasy, które powiększają powierzchnię strefy rekreacyjnej. Wejście do domu zostało usytuowane w zadaszonym podcieniu w niższej części wejściowo-garażowej.


Budynek został zaprojektowany jako energoszczędny dlatego wszystkie przegrody zewnętrzne są odpowiednio ocieplone z wyeliminowywaniem mostków termicznych, zastosowano energooszczędne okna aluminiowe, a budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację.

powierzchnia: 160m2 + 40m2 (garaż) 

Projekt wykonano we współpracy z arch. Karoliną Rudnicką.

Chmielewscy Inwestycje logo
Swoją działalność opieramy na wiedzy, którą zdobyliśmy na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Doświadczenie zgromadziliśmy pracując dla klientów indywidualnych oraz deweloperów w biurach architektonicznych w Polsce i w Niemczech.